‘Türkiye’nin yeni yönünü fark ettik’

Dünya’nın en büyük ikinci ekonomisine sahip olan Çin, Amerika Birleşik Devletleri ve Türkiye arasında yaşanan krizle ilgili ilk resmi açıklamasını yaptı.

Ankara’ya destek mesajı gönderen Pekin yönetimi, “Türkiye’nin geçici ekonomik zorlukların üstesinden geleceğine inanıyoruz.” dedi.

‘Türkiye’nin yeni yönünü fark ettik’

Çin Dışişleri Bakanlığı, Türkiyenin ekonomide ve uluslararası ilişkilerde sahip oluğu “yeni yönü” fark ettiklerini belirrtiği açıklamada “Türkiye gelişmekte olan bir pazara sahip ve ülkenin istikrarlı olması bölgedeki barışı ve istikrarı da destekleyecektir.” denildi.

Açıklamada ayrıca, ABD ve Türkiye arasındaki gerginliklere değinerek, “ilgili tarafların anlaşmazlıklarını diyalog içerisinde çözeceğini umuyoruz.” ifadesi kullanıldı.

Çin bankasından Türkiye ile 3,8 milyar dolarlık anlaşma

Geçtiğimiz ay Çin basınında kamu bankası olan Çin Sanayi ve Ticaret Bankası’nın (ICBC) Türkiye ile 3,8 milyar dolar değerinde bir finans anlaşması yaptığı öne sürülmüştü.

Çin Dışişleri Bakanlığı, yaptığı açıklamada bu konuya da atıfta bulunarak, ticari ve finansal işbirlikleri her zaman desteklediklerini kaydetti.

Diğer yandan ICBC sözcüsü, bankalarının Türk biriminin altyapı üzerine işbirliği için bazı anlaşmalara imza attığını onaylarken, bu anlaşmaların 3,8 milyar dolar olup olmadığı hakkında yorumda bulunmadı.

http://tr.euronews.com/2018/08/17/cin-den-destek-mesaj-turkiye-ekonomik-zorluklar-n-ustesinden-gelecektir

casino maxi