“Telc Deutsch B2 – Allgemein” Sınavına Hazırlık

Bu yazımızdan başlayarak sizlere birkaç yazı ile “Telc Deutsch B2 – Allgemein” sınavı hakkında genel bilgileri ve tecrübelerimi paylaşacağım.

Öncelikle belirtmek istiyorum ki, “Telc Deutsch B2” sınavının birkaç versiyonu bulunmaktadır. İlk olarak hangi sınavın sizin için gerekli olduğunu belirlemek, sonrasında ona göre hazırlanmak gerekiyor. Çünkü her sınav çeşidinin sizden beklentileri farklıdır. Örneğin farklı sınavlara göre farklı kelime hazneniz test edilmektedir.

Aşağıdaki linkten Telc’in yaptığı tüm sınav çeşitlerine ulaşabilirsiniz.

Sınav Çeşitleri için tıklayınız

Şimdi sizlerle yazımızın asıl konusu olan “Telc Deutsch B2 – Allgemein” sınavı hakkında genel bilgiler paylaşmak istiyorum.

Sınav iki ana bölümden oluşmaktadır; Yazılı Sınav (Schriftliche Prüfung)  ve Sözlü Sınav (Mündliche Prüfung). B2 Sertifikası alabilmeniz için her iki bölümden tam puanın %60’ını almanız gerekmektedir. Yazılı kısım toplamda 225, sözlü kısım ise 75 puandır. Buna göre B2 sertifikası alabilmeniz için, yazılı kısımdan minimum 135, sözlü kısımdan ise minimum 45 almanız gerekmektedir.

Peki, sadece bir bölümden yeterli puanı alırsak ne olacak? B1 sınavından farklı olarak, B2 sınavında eğer sadece bir bölümden yeterli puanı alırsanız, bir yıl içinde sadece geçemediğiniz bölümden sınava girmeniz yeterlidir. Örneğin ilk girdiğiniz sınavda sadece Sözlü Sınavı geçebilmeniz durumda, bir sene içinde sadece Yazılı Sınava girmeniz yeterli olacaktır.

B1 sınavından yine farklı olarak bu sınavda sadece genel bir B2 sertifikası almayacaksınız. B2 sertifikanızda ne seviyede başarılı olduğunuzda belirtilecektir.

Sınav toplamı 300 puan olduğundan ve en az %60 başarı beklendiğinden, sınavda toplamda en az 180 alarak B2 sertifikası alabilirsiniz. Ancak yukarıda da belirttiğim gibi bu 180 puan için yazılı kısımdan minimum 135, sözlü kısımdan ise minimum 45 almanız gerekmektedir. Bir bölümden aldığınız fazla puan diğer bölümün eksiğini kapatmıyor. Aşağıdaki tablodan hangi puan aralığının hangi seviyeye denk geldiğini görebilirsiniz.

270–300 sehr gut
240–269,5 gut
210–239,5 befriedigend
180–209,5 ausreichend

Son olarak aşağıdaki tablodan da tüm bölümlerin puanlarını inceleyebilirsiniz. Bir sonraki yazılarımızda sizlere bölümleri ayrıntılı bir şekilde açıklama çalışacağım. Çalışmalarınızda Başarılar Dilerim.Not: Bu köşede paylaşılan yazılar yazarımızın sadece tecrübe paylaşımlarıdır. Yazılar zamanla güncelliklerini kaybetmiş olabilirler. Yazıların içerikleri ile ilgili hiçbir sorumluluk kabul edilmemektedir.

casino maxi