Suudi Arabistan’daki yatırım zirvesinden kim çekildi, hangi firmalar hâlâ sponsor?

Çok sayıda uluslararası kuruluş ve firma gelecek hafta Suudi Arabistan’da düzenlenecek olan yatırım zirvesine Cemal Kaşıkçı olayı nedeniyle katılmama kararı aldı. Amerikalı, İngiliz, Hollandalı ve Fransız bakanlar da zirveye katılmayacaklarını duyurdu. Ancak ‘Çöl Davosu’ olarak nitelenen zirvenin sponsorları ise geri çekilmedi.

Zirveye 140 kuruluştan toplam 150 konuşmacının katılması planlanıyordu.

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da gelecek hafta düzenlenecek yatırım konferansına katılmayacağını açıkladı.

İngiltere Uluslararası Ticaret Bakanı Liam Fox gelecek hafta yapılacak olan zirveye katılmaktan vazgeçtiğini açıkladı. Fox’un basın danışmanı “Şu an katılmak için doğru bir zaman değil. İngiltere Kaçıkçı’nın kaybolması ile ilgili büyük endişe yaşıyor. Kaybolmasından sorumlu olanlar ortaya çıkarılmalı” dedi.

Hollanda ve Fransa Maliye bakanları da zirveden çekilen bakanlar arasında.IMF Başkanı Christine Lagarde dahil bir dizi önemli katılımcı da Cemal Kaşıkçı’nın Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’na girdikten sonra bir daha kendisinden haber alınamaması üzerine zirveye katılmaktan vazgeçti.

Kimler henüz zirveden çekilmedi?

Uluslararası finansal danışmanlık şirketleri McKinsey, PricewaterhouseCoopers, Ernst & Young, BCG, Oliver Wyman ve Bain & Co ‘Çölün Davosu’nun sponsorları olmaya devam ediyorlar.

Almanya merkezli Siemens ile araştırma geliştirme şirketi SWFI da sponsorlar arasında kalmayı sürdürüyor. Bu şirketlerden şu ana kadar sponsorlukların geri çekildiği yönünde bir açıklama gelmedi.

BBC’nin ulaşmaya çalıştığı sponsor firmaların tamamı soruları yanıtlamayı reddetti.

Organizasyonun bir diğer sponsoru danışmanlık firması Roland Berger, gelişmeleri ve pozisyonlarını değerlendirdiklerini ifade etti.

ABD merkezli yatırım bankası Goldman Sachs ise küçük bir delegasyonla zirvede yer alacak.

Ancak zirvenin internet sitesinde yer alan ‘Konuşmacılar’ sayfası, yayından kaldırılmış durumda.

Çöl Davosu, Suudi Arabistan Varlık Fonu tarafından organize ediliyor ve 3 gün süren zirvede firmalara Suudi Arabistan’da büyük iş anlaşmaları yapma imkânı sunuluyor.

Haberin kaynağı için tıklayınız

casino maxi