Koalisyon kabul etti: Yemen’deki saldırının askeri açıdan izahı olamaz

Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon, Yemen’de bir otobüse düzenlenen saldırının askeri açıdan haklı bir izahının olamayacağını kabul etti.

Uluslararası baskılar sonucu koalisyona bağlı Ortak Olaylar Değerlendirme Ekibi’nin (JIAT) yürüttüğü soruşturma kapsamında yapılan değerlendirmede, saldırıya dair askeri bir gerekçe olamayacağı ve angajman kurallarının gözden geçirilmesi gerektiği ifade edildi.

JIAT’in danışmanlarından Mansour Ahmed al-Mansour, hava saldırısının, hedef alınan otobüste Husi liderlerin bulunduğuna yöenlik istihabarat doğrultusunda planlandığını ancak eylemin zamanlamasının soruşturulması gerektiğini belirtti.

Savaş uçaklarının doğru zamanda ve doğru yerde harekete geçmediğini söyleyen Mansour, saldırıdan sorumlu kişilerin cezalarını çekmesi ve kurban yakınlarına tazminat ödenmesi yönünde tavsiye raporu hazırladıklarını duyurdu.

9 Ağustos’ta meydana gelen söz konusu hava saldırısında, koalisyon güçleri Saada kentinde çocukları taşıyan bir otobüsü hedef almış, olayda 40’ı çocuk, en az 51 sivil hayatını kaybetmişti.

Husilerin kalesi Ez-Zahir Yemen ordusunun kontrolüne geçti

Bu arada, Yemen ordusunun, Husilerin kalesi olarak bilinen Saada ilinin Ez-Zahir ilçesinde kontrolü sağladığı bildirildi.

Yemen ordusuna ait “September Net” internet sitesinde askeri bir yetkiliye dayandırılan habere göre orduya ait birlikler, geniş çaplı askeri operasyonun ardından bölgeyi tümüyle ele geçirdi.

Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri tarafından desteklenen Yemen birliklerinin, Husi militanları Hacce ve Razih ilçesine doğru püskürttüğünü belirten yetkili, Husilerle girilen çatışmalarda Hasan Ali Hasan ve Ebu Ziya lakaplı Husi yöneticilerin de arasında olduğu onlarca militanın öldüğünü ve yaralandığını ifade etti.

Yetkili ayrıca orduya bağlı birliklerin, Husilerin lideri Abdulmelik el-Husi’nin doğum yeri olan Saada vilayetine bağlı Maran bölgesini de kuşattığı bilgisini verdi.

Uzun süredir siyasi istikrarsızlığın yaşandığı Yemen’de meşru yönetime darbe yapan Husiler, Eylül 2014’ten bu yana başkent Sana’a ve bazı bölgelerin denetimini elinde tutuyor. Ülkenin birçok kenti ordu ile Husiler arasındaki çatışmalara sahne oluyor. Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015’ten bu yana Yemen hükümetine destek veriyor.

Haberin kaynağı için tıklayınız

casino maxi