İngiliz yargısı, Türkiye’nin Akın İpek’in iadesi talebiyle ilgili davayı Eylül ayında görüşecek

İngiltere İçişleri Bakanlığı yetkilileri, Türkiye’nin iade talebinde bulunduğu iş adamı Akın İpek’in gözaltına alındığını doğruladı.

Akın İpek ise uzun bir süre önce avukatları ile beraber iade talebiyle ilgili başlayan hukuki süreç kapsamında ifade verdikten sonra serbest kaldığını söyledi.

İngiltere İçişleri Bakanlığı yetkilileri, BBC Türkçe’nin sorularını yanıtlarken İpek’in Türkiye’ye iade talebinin ele alınacağı duruşmanın Londra’daki Westminster Sulh Ceza Mahkemesi’nde Eylül ayında görüleceği söyledi.

İngiltere İçişleri Bakanlığı yetkilileri, davanın yargıya intikal etmesi sebebiyle konuyla ve kefalet koşullarıyla ilgili daha fazla bir açıklama yapamayacaklarını ifade etti.

Anadolu Ajansı ise Westminster Sulh Mahkemesini kaynak gösterdiği haberinde İpek’in 50 bin sterlin kefalet bedeli ile serbest kaldığını belirtti.

İpek: Pasaportumu kendim teslim ettim

BBC Türkçe’nin sorularını yanıtlayan Akın İpek, Türkiye’nin iade talebi doğrultusunda hukuki bir sürecin başladığını, bu süreç doğrultusunda avukatları ile beraber uzun bir süre önce ifade verdiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İngiltere’ye gerçekleştirdiği resmi ziyaretin ardından hukuki sürecin hızlandığını, bu doğrultuda ifade verdiğini ve gerekli belgeleri teslim ettiğini söyleyen İpek, ifadesinin ardından serbest kaldığını, şu an Londra’da olduğunu anlattı:

“Bu bir prosedür ve bu aylar önce başladı. Benimle ilgili müracaatın ardından iade dosyası hızlandı ve prosedür başlamış oldu.

“Türkiye’nin benimle alakalı olarak yaptığı çatı dava dosyası buraya geldi. Ben zaten buradaki yetkililere böyle bir davanın olduğunu söylemiştim. Bu dava dosyası geldiğinde ben avukatlarımla gidip prosedürü yerine getirdim ve bir mahkemeye çıktım. Mahkeme Türkiye hükümetinin 12 iddiasından 11’ini ilgisiz buldu, paralel yapı ile ilgili iddiaları Eylül’e attı. Bunun dışında başka bir gelişme yok.”

İpek, pasaportuna el konulmadığını, pasaportunu kendi eliyle teslim ettiğini aktararak, dava sonuçlanana kadar İngiltere’de olacağını söyledi.

İpek, hakkındaki bütün suçlamaları reddettiğini açıkladı.

Şirket açıklamasında iddiaları reddetti

Gülen cemaati ile ilişkisi olduğu iddia edilen Akın İpek’in, 2016 yılında gerçekleşen darbe teşebbüsü ile bağlantılı olarak Türkiye tarafından iadesi talep ediliyordu.

Bu hafta içinde Habertürk gazetesi, Londra’da mahkemeye çıkarılan İpek’in ev hapsine alındığını ve pasaportuna el konduğunu iddia etmişti.

Akın İpek’in İngiltere’de ev hapsine alındığı ve pasaportuna el konulduğuna yönelik haberlerin ardından, Akın İpek’in yönetiminde bulunduğu İngiltere’deki Koza Ltd. şirketi yazılı bir açıklama yapmıştı.

Açıklamada, “Devlet kontrolündeki Türk medyasında çıkan yanlış haberlerin aksine Akın İpek ev hapsine alınmamıştır” ifadeleri yer aldı.

Koza Ltd., Akın İpek’in İngiltere sınırları içerisinde hareketine yönelik herhangi bir kısıtlama olmadığını duyurdu.

Akın İpek ise Twitter’dan yazdığı mesajında, “Yoldayım, ev hapsinde değilim. Suçlu hiç değilim. Her vesile ile dünyanın her yerinde pırıl pırıl tertemiz olduğumuzu çok rahat anlatırım. Belgeleri ile ispat ederim. Bu benim kimliğim ve bu kimlik, her yerde geçer.” dedi.

Türkiye’de Gülen yapılanması üyesi olmakla suçlanan Akın İpek’e ait olan Koza Altın’a devlet tarafından el konulmuştu.

Koza Altın’ın İngiltere’de sahip olduğu Koza Ltd. ise faaliyetine devam ediyor.

Türkiye’nin Akın İpek’i Koza Ltd.’nin direktörlüğünden çıkarmak için İngiltere’de yürüttüğü hukuki süreç de sürüyor.

Akın İpek’in başında olduğu Koza-İpek Holding’e Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca soruşturma başlatılmış, şirkete 25 Ekim 2015’te kayyum atanmıştı.

Çok sayıda isim hakkında gözaltı kararı verilmişti. Ancak Akın İpek’in operasyon öncesinde İngiltere’ye gitmesi dolayısıyla Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi iade talepnamesi hazırlayarak İngiltere’ye gönderdi.

*https://www.bbc.com/turkce/haberler-turkiye-44911676

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

casino maxi