Hasret DENİZLİ – İNSANOĞLU …DIR/DİR/DUR/DÜR!

            İnsanoğlu… Mahlûkatların en şereflisi! Akıl, irade sahibi. Soran, sorgulayan, cevap arayan. Belki de dilediği cevabı çoğu zaman bulamayan. Peki, sorgulamaktan ne zaman vazgeçer insan? Ya da vazgeçer mi? Aradığını bulduğunun farkına varır mı? İnsan, kendi doğrusunu belirlerken neleri kendine ölçüt alır? Mutluluğu? Menfaati? Hakikati? Ya da bir başka açıdan bakarsak bir insan, “kendi doğrusunu oluşturmak” gibi bir şeye neden gereksinim duyar? Topluma var olduğunu kanıtlayabilmek için mi? Belki de evet, ama bunu yapmasa ne olur? Ya da yaptığında, “aykırı” olma gerekçesiyle yalnız mı bırakılır? Olabilir. Kimi zaman yalnızlığa ihtiyaç duysa da çoğu zaman yalnız kalmak istemez insan. Sevdikleriyle, kendisini doğrularıyla kabul edenlerle birlikte olmak ister. İşte bunun için esneklik gösterebilir, bulunduğu kabın şeklini alabilir. Bulunacağı kabın saydam mı yoksa mat mı, kıvrımlı mı yoksa sade mi olacağı da kişisel tutuma göre değişebilir.

Doyumsuzdur insanoğlu, bencildir. Her istediğinde sevdiklerinin hep yanında olmasını, sadece onunla olmasını ister. Çünkü insanoğlu kıskançtır da aynı zamanda. Sevdiklerini, imkânlarını paylaşmaya tahammülü yoktur. Evet, insanoğludur bu. Nankör, kibirli, fesattır. Sahip olduklarıyla başkalarını ezmeye bayılandır. Değer bilmez, tekme vurandır. Bunları yapan insan, kendi ucuzluğunun farkında mıdır? Sanmıyorum. Çünkü insanoğlu ayrıca, kendi geçmişini unutmakta hiç zorlanmayandır.

İnsanoğlu aynı zamanda vefakârdır. Sadık, dost canlısı, fedakârdır. Bunların yanı sıra güvenmek, güvenilmek isteyendir. Yaşadıklarının sonucunda kime güveneceğine karar vermekte zorlanan ama yine de bundan vazgeçemeyendir. İnatçıdır. Bazen inadından taviz verebilecek kadar sevebilendir. Evet, insanoğludur bu. Hayalleri olan, onlar uğruna çalışan, önüne çıkan engellerle savaşan, yorulan ama yılmayan, azminin karşılığını sadece Azim Olan (c.c)’dan bekleyen ve bulandır. İnsanoğludur bu. Bugün vardır, yarın yoktur. Ama bu sadece maddî planda böyledir. Çünkü bazı insanlar vardır ki ruhen bugün de vardır, yarın da vardır, sonra da var olacaktır. Peki, bu varlığı sonsuz kılan nedir? Ona da herkes, farklı bir cevap bulacaktır. Varlığını tanıdığı ölçüde verebileceği bir cevap…

casino maxi