Esra GÜNEŞ – İletişimde Anne Baba Çocuk Üçgeni

Özgüvenli, saygılı, çevresi tarafından sevilen, sabırlı, sevgi dolu, ahlaklı, mutlu ve anlayışlı bireyler olmak ve hatta çocuklarımızı da bu şekilde yetiştirmek hepimizin kuşkusuz en büyük isteğidir. Bu vasıfları kazanma açısından anne karnında başlayan iletişimin yeri oldukça önemli. Zira her işin başı sağlık olduğu gibi çocuk yetiştirmede ve sosyal ilişkilerde de işin başı ‘sağlıklı iletişim’.

Yaşına uygun kurulan iletişim çocuğun kendine olan güvenini, ihtiyacı olan saygı, sevgi ve anlaşılma hissini artırır. Çocuklarla özellikle duyguları hakkında konuşmak çocuğun zeka gelişimini desteklediği gibi empati kurmasını da kolaylaştırır. Tüm bunlar çocuğun gelişiminde önemli roller oynamakta.

Etkili ve sağlıklı iletişimin tanımı doğru mesajı, doğru şekilde, doğru alıcıya aktarma olmakla beraber çocukla kurulacak iletişimde doğru mesajı iletirken bir takım dikkat gerektiren mevzular var. Nedir bunlar? Aslında hepimizin yaşarken deneyimlediği ancak oturtmanın zaman alabileceği ve karşımızdaki çocuğunda bir birey olduğunu unutmadan sabırla uygulamamız gereken metodlar.

*İYİ BİR DİNLEYİCİ OLMAK

-mış gibi yapmamak, işiniz varsa bunu dile getirip bittikten sonra dinleyeceğinizi ifade etmek iletişim açısından önemlidir.

*GÖZ GÖZE GELMEK

Çocuğun göz hizasına inmek, mimiklerimizle onaylamak ona kendini önemli hissettirir. Yukarıdan konuşmak çocuk üzerinde bir güç olduğumuz hissini verebilir.

*SAYGI İLE DİNLEMEK

Sözü kesilen çocuk hırçınlaşır, saygı ile dinlenilen çocuğun özgüveni artar, kendisini daha rahat ifade eder.

*YOL GÖSTERİCİ OLMAK

Çözümcü değil, çözümü bulması konusunda yardımcı olmak, kısacası balık tutmayı öğretmek çocuğa yol gösterir.

*TUTARLI OLMAK

Söz ve beden dili uyumunu yakalamak doğru davranışın kazandırılması adına çok önemlidir. (Bağırmak yok derken çocuğa bağırmamak gibi)

*ROL MODEL OLMAK

Çocuklar gördüklerini unutmayacaklardır ve tüm bunları taklit edeceklerdir. Nasıl bir çocuk yetiştirmek istiyorsak o şekilde örnek olmalıyız.

*SEVİLDİĞİNİ HİSSETTİRMEK

Yalnızca sevildiğini dile getirmek değil, çocuğa ayrılan özel vakitler ona değerli hissettirir, ilişkimizi güçlendirir. Çocuğun olumlu yönlerini vurgulamak, yanlış yaptığı zaman da sevildiğini hissetmesini sağlamak ona her koşulda sevgi duyulduğunu, kabul edildiğini hissettirir.

*EMPATİ KURMAK

Çocukla kurulan empatide ‘Çocuk olsam ne hissederdim?’ sorusunu sormak onu anlamak adına önemlidir.

*EMİR CÜMLELERİ KURMAMAK

Emir cümleleri ile engeller koymak yasağı cazip kılar. Bunun yerine seçenekler sunmak çocuğu özgürleştirir. Çocuklar üç yaşına kadar çocuklar olumsuzluk eklerini duymazlar. -ma,-me ekleri zihinde dönüşüme uğrar. Dili olumluya çevirerek (‘Koşma’ yerine ‘yavaş yürü’ gibi) kurulan iletişim iki tarafı da mutlu edecektir.

*DÜRÜST OLMAK

Çocuğa verilen sözlerin tutulması çocuğun dürüst olmasını sağlar. Çocuklar asla unutmazlar ve ebeveynlerine olan güvenlerinin sarsılmaması için bu çok önemlidir. Verilen sözlerin tutulmadığını görmeleri karşısındakileri umursamamaya başlamasına neden olabilir.

Unutmayalım ki yanlış davranışı görmezden gelme ve ceza verme düşeceğimiz en büyük yanlışlardır. Bunlar anlık çözümler sunar ve istenmeyen davranışı sonlandırmaz.

Eğer çocukta ‘ben değerliyim’ hissi oluşmazsa bu duyguyu elde etmek için çeşitli yollara başvuracaktır. Doğru iletişim ile çözülmeyecek hiçbir mesele yoktur. Çocuğun kendini değerli hissetmesi bize tüm kapıları açar. Bizler yetişkinler olarak değerli hissettiğimizde nasıl daha yaşam dolu oluyorsak, çocuklarımızın ihtiyacını düşünüp onlarla sağlıklı iletişim kurmak onları da şüphesiz mutlu bireyler haline getirir. Hem boşuna dememişler ‘Çocuktan al haberi’ diye 🙂 Çocuklarınızı dinleyin, bakın size neler anlatacaklar…

casino maxi