Esra GÜNEŞ -ŞİMDİ OKULLU OLDUK

İlk heyecanlar her zaman farklı olur insanın hayatında. İlk doğum günü, ilk adımlar, ilk kelime, ilk emekleme… ve tabiki okulun ilk günü. Belki birçoğumuz hatırlamayız  bile ama bizi bekleyen uzun eğitim sürecinin fragmanı niteliğinde hep bilinçaltımızda bekleyen bir anı olarak kalır.

Çocuk için en önemli dönüm noktalarından biridir okula başlamak. İlk eğitim yuvası olan ailesinden başka bir eğitim yuvası ile tanışma vakti gelmiştir. Arkadaşları ve öğretmeni ile sosyalleşme zamanıdır. Aile ve çocuğu yepyeni kurallar, görevler, çevre, ilişkiler ve uyum süreci bekler.

Bu süre zarfında çocuğun belli bir düzeyde zihinsel, sosyal ve duygusal olgunluğa erişmiş olması, hazırbulunuşluluğu önemlidir. Bunun yanında uyum sürecinde dikkat edeceğimiz birkaç önemli noktayı hatırlatalım:

*KAYGIYA SEBEP OLMAMAK

Aile içinde okulla ilgili konulardan güzel de olsa abartarak bahsetmek, sürekli bu konunun konuşulması çocukta bilinmezliğin doğurduğu kaygıyı artıracaktır.

*OKULA BAŞLAMAK ÇOCUK İÇİN YETERİNCE ÖNEMLİDİR.

Bu zamana başka önemli olayları dahil edersek çocuk için uyum süreci daha da karmaşıklaşacaktır. Taşınma, kardeş haberi, sünnet gibi önemli olaylar bu zamana sıkıştırılmamalıdır. Kardeş haberini bu zamanda alan bir çocuk doğacak kardeşine karşı o geldiği için evden gönderildiğini düşünerek kıskançlık hissedebilir.

*OKULA BAŞLAYAN YALNIZ ÇOCUĞUNUZ DEĞİL

Uyum süreci sadece çocuk için değil, aynı zamanda aile içinde yeni bir deneyimi içerir. Aile tutumunun önemi bu süreçte kendini gösterir. Çocuğa yaşına uygun ev içi sorumluluklar yüklemek (sofra kurmaya yardım, oyuncaklarını toplamak gibi), oyun ve arkadaş deneyimi kazanabileceği ortamlarda (parklarda, oyun alanlarında) paylaşmayı ve iletişimi öğreneceği fırsatları değerlendirmek uyum sürecini kolaylaştıracaktır.

*OKUL HAYATI İLE İLGİLENMEK

Ailenin eğitime etkin katılması önemlidir. Bu sadece ödevlerine yardım etmek, sorumluluklarını takip etmek değildir, arkadaşlarını,öğretmenlerini, derslerini de unutmamak gerekir.

*BİZ DE AYNI YOLLARDAN GEÇTİK ÇOCUĞUM

Çocuklar, bizim kendi okul hayatımızla ilgili deneyimlerimizi dinlemekten, o günlere ait hissettiklerimizi öğrenmekten çok hoşlanırlar. Bu, onları bize yakınlaştırır ve okula başlamanın normal bir süreç olduğunu çocuğa düşündürür. Bu nedenle, çocuklarınızla kendi okul hayatınızı paylaşmanız, onların kendilerini anladığınızı hissetmeleri açısından önemlidir.

*OKULA HAZIRLIK

Çocuğun okula hazır olup olmadığı konusunda kuşkular varsa bir uzmana başvurmak ve gerekli değerlendirmeleri yapmak gerekir.  Çocuğun okula hazır olmadığı sonucuna varılırsa; okul için gerekli donanıma sahip olması için zayıf becerilerini desteklemek gerekmektedir.

 

Kaynakça:

http://anaokulu.cu.edu.tr/__/file/5_OKULA_BASLAMA_VE_OKULA_UYUM_SURECI.pdf

casino maxi