Cumartesi Anneleri’ nden İçişleri Bakanı Soylu’ya yanıt

Haftasonu yapacakları 700. hafta buluşmasını yasaklanan ve polis müdahalesiyle karşılaşan Cumartesi Anneleri, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun bu sabah kendileri hakkında yaptığı açıklamalara yanıt verdi.

İstanbul’da İnsan Hakları Derneği’nde düzenlenen basın toplantısında, İçişleri Bakanı Soylu’nun Cumartesi Anneleri’nin meşruiyetini karalamaya çalıştığı belirtildi ve “kayıplarımızı aramaktan vazgeçmeyeğiz” dendi.

Açıklama şöyle devam etti:

“Cumartesi Anneleri’nin eyleminin barışçıl bir eylem olduğu, hiçbir siyasi aidiyet ve yönelim içermediği, gözaltında kaybedilenlerin bulunması ve adaletin sağlanması amacına odaklandığı ve bu talebin haklılığı ülkeyi yönetenler tarafından gayet iyi bilinmektedir.

Buna rağmen İçişleri Bakanı Soylu’nun yaptığı talihsiz açıklama gerçekleri çarpıtmak, Cumartesi Anneleri’nin meşruiyetini karalamak ve devletin suçlarını örtmek amacını gütmektedir. Aynı zamanda sürmekte olan gözaltında kayıp davalarına siyasi bir müdahaledir.

Cumartesi Anneleri anneliği istismar etmemekte, annelik hakkını kullanarak çocuklarının kemiklerine ulaşmaya çalışmakta ve tüm kaybedilenler için adalet istemektedirler. kayıplarımızı aramaktan vazgeçmeyeceğiz.”

Basın toplantısında konuşan bir kayıp yakını da “Biz Cumartesi İnsanları olarak keyfimizden Galatasaray Meydanı’nda oturmuyoruz. Bizim orada oturmamıza sebep olan devlettir. 700. haftada yasal haklar çiğnendi, yasa yok artık” dedi.

Soylu, “700’üncü gösterilerine izin vermedik doğru. Çünkü artık bu istismarın bir son bulmasını istedik. Bu ikiyüzlü kandırmacanın son bulmasını istedik. Ne yapsaydık anneliğin terör örgütü tarafından istismar edilmesine göz mü yumsaydık?” demişti.

Polis, oturma eylemini gerçekleştirmek üzere Galatasaray Meydanı’na gitmek isteyenlere göz yaşartıcı gaz ve boyalı mermi ile müdahale etmiş, gözaltına alınanlar olmuştu.

https://www.bbc.com/turkce/live/haberler-turkiye-45319635

casino maxi