Avrupa ülkeleri Guadio’yu resmen ‘Venezuela geçici devlet başkanı’ olarak tanıdı

Avrupa ülkeleri, Venezuela lideri Nicolas Maduro’ya seçim kararı alması için verdikleri sürenin dolmasının ardından hafta başında kararlarını açıkladı.

Başta İspanya olmak üzere Fransa, İngiltere, İsveç ve Danimarka Venezuela Ulusal Meclis Başkanı Juan Guadio’yu “geçici devlet başkanı” olarak resmen tanıdıklarını duyurdu.

İspanya Başbakanı Minister Pedro Sanchez televizyondan canlı yayınlanan konuşmasında Venezuela’da Juan Guadio’yu resmen tanıdıklarını duyurdu. Sanchez, ‘özgür ve adil’ seçimlerin mümkün olan en kısa sürede yapılması için de çağrı yaptı.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron da twitter hesabından açıklama yaparak, İspanya ve İngiltere’yi takip etti. Macron, Guadio’yu resmen tanıdıklarını açıkladı.

İngiltere Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Nicolas Maduro, öngördüğümüz 8 gün içinde devlet başkanlığı seçimi yapılması çağrısında bulunmadı. Biz Avrupalı müttefiklerimizin de olduğu gibi, Juan Guadio’yu adil ve güvenilir seçimler yapılana kadar geçici devlet başkanı olarak tanıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Rıusya’dan yapılan açıklamada ise Avrupa ülkelerinin aldıkları bu kararın içişlerine müdahale olduğu öne sürüldü.

Haberin kaynağı için tıklayınız

casino maxi