Bahar TUNA – “Senin Kayan Ne?”

Peter Mendelsund’a göre; “Kelimeler içlerinde taşıdıkları şeyden dolayı değil, okurun deneyim birikiminin kilidini açma potansiyeline sahip oldukları için etkilidir.”

GBG-online çatısı altında kelimelerin potansiyeline güvenen birisi olarak sizlerle ayda iki defa buluşacak  olmaktan mutluyum.

Sisifos , şimdiye kadar birçok yazarın köşesine konu olmuştur ve eminim ki; okuyanların hepsi Sisifos’da  kendisinden bir şeyler bulmaya çalışmış hiç olmadı kendi düşüncesine göre hikayeyi  yorumlamışlardır.

Ben Sisifos’a özgü farkında olarak yaptığı karşı koyuşu tebrik ediyor ve  dikkatinizi  Sisifos’un kayasına vermenizi  istiyorum. Yararsız ve umutsuz çabadan daha korkunç bir ceza olmadığını düşünenler için onun  kayası kendi nesnesi  ve cezasının bir parçasıydı.

Peki ya senin kayan? Hayatımızda taşıdığımız tüm sorumluluklarımızdan, ideallerimizden ya da sevdiklerimizden oluşsun …Hepsi  yararlı ve umut dolu bir çabaysa harika. Çektiğiniz tüm dertlerin, taşıdığınız bunca  yükün arkasında hikayenin aksine bir durum oluşmuş  olur.

Olay yaşadıklarımıza  boyun eğmeden, kayamıza sahip çıkarak yola devam etmek. Bu durumu yaşadığına  şahit olduğum bir çok kişi var. Hepsi  kendi hikayesinin kahramanı. Kayanız tüm bu yaşadıklarınıza değecek kalitedeyse ceza değil ancak ödül olur.

İşe yaramaz bir ideal ve ümit ikilisi korkunç bir cezaya dönüşür, nitekim onun da  canlı örnekleri mevcut. Bizim devrimizin  Sisifos’ları da  bir hırsla kayalarını yuvarlıyorlar ama nafile. Nasıl bir cezaya çarptırıldıklarını da en iyi kendileri biliyorlar aslında. Sisifos’un kayası kendi nesnesi ve cezasının bir parçası demiştik bizim Sisifos’umuzun ki de ihanetten  ve yaptığı türlü türlü işkencelerden oluştuğundan,  nezaman cezasını bulacak bunlar demek boş bi soru oluyor.

Herkes kendi dünyasında kendi  kayasını yuvarlıyor.